Co si ujasnit před vytvořením webu?

Přichází ke mě řada nových klientů kteří vůbec nevědí, co vlastně vytvoření webu obnáší. Proto bych rád v tomto článku ukázal, jak postupuji při komunikaci s klienty a jaké nástroje se dají využít.

1. Nejprve si ujasněte, co vlastně chcete vytvořit

Jaký web chcete vytvořit? Propagaci firmy/jednotlivce, nabízíte služby, chcete vlastní e-shop či jenom vlastní blog?

Jaký obsah chcete na web umístit? Máte vlastní texty, obrázky, videa, soubory, ... ? Budete na Váš web dávat obsah pravidelně nebo jednorázově?

Budete chtít vlastní grafickou šablonu na míru nebo chcete použít již nějaké předem vytvořené téma (které bude mít použité i někdo jiný)? Budete si texty psát sami nebo chcete využít copywritera?

Jak chcete své stránky propagovat? Jaký je primární účel webu?

2. Obecná a levná řešení webových stránek

Například chcete pouze blog nebo malý firemní web, kde nevyžadujete extra speciální funkce, použijte volně dostupné systémy jako Wordpress, Joomla a podobné. Oba systémy jsou lokalizované do češtiny. V minulém článku jsem zmiňoval webhosting WEDOS, kde můžete rychle a pohodlně Wordpress nebo Joomlu nainstalovat během chvilky. Můžete si vybrat z řady volně dostupných témat vzhledů, případně si nějaké zakoupit.

Pokud ovládáte angličtinu, můžete založit své stránky na velmi populární stránce WIX. Vytváříte si tu své stránky skládáním jednotlivých komponent. Tento systém je placený (od 4,5$ za měsíc = cca 115 Kč měsíčně). 

Ukázka webů na Wordpressu:
http://www.nexx.cz/ - firma NEXX počítače Kyjov
http://www.videoproject.cz/ - web videokameramana Martina Sekerky


3. E-shop

Samostatnou kapitolou jsou pro mě e-shopy. Jejich funkčnost je hodně podobná, takže tu můžete využít systémy, které se na tuto oblast přímo zaměřují. Osobně doporučuji e-shopový systém WEBAREAL - obsahuje všechno co uživatel pro svůj online obchod potřebuje a stojí jenom 150 Kč na měsíc. Nenašel jsem mu žádnou konkurenci v porovnání výkon/cena. Pokud znáte nějaké lepší řešení - napište mi do komentářů.

Ukázka:
http://www.karcher-hygmont.cz/ - web pro autorizovaný servis společnosti KÄRCHER v Uherském Hradišti

 

4. Zakázková řešení

Stránky se vytváří kompletně či z větší části na míru jednotlivým zákazníkům - grafika, kódování html šablon, programování. Často potřebuje zákazník funkce, které u obecných řešeních typu Wordpress nenajde. Můžete sice rozšířit Wordpress stránky, ale není to vhodné vždy - tedy pokud chcete nabízet něco, co jiní lidé na svých webech nemají a není to příliš obecné.


Ukázky:
https://www.dosbrno.cz/ - Mezinárodní automobilová doprava DOS Brno
http://www.veronikamalikova.cz/ - překladatelka a copywriter Veronika Malíková


Pokud znáte lepší systémy pro tvorbu webových stránek, budu rád, když mi zašlete Váš názor.